Pożar garażu groził wybuchem

10.11.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #osp   #pożar   #garaż   #pniewy   

W środę 8 listopada o godz. 12.57 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze garażu w miejscowości Jakubowo gm. Pniewy.

 

Oprócz czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Pniewy, Turowo, Podrzewie, Wronki oraz Policja i Pogotowie Energetyczne.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar garażu, dach budynku o konstrukcji drewnianej pokryty blacho dachówką. Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił w przeprowadzonym rozpoznaniu, że wewnątrz garażu znajdują się butle z gazami technicznymi. W związku z istniejącym ryzykiem wybuchu butli z acetylenem dokonano niezwłocznej ewakuacji mieszkańców budynku usytuowanego w odległości około 5m od palącego się garażu oraz budynku sąsiedniego znajdującego się w odległości około 20m od pożaru. Łącznie ewakuowano pięć osób w tym jedno dziecko. W wyniku pożaru doszło do zawalenia się części dachu.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji mieszkańców z pobliskich budynków, podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palący się garaż, podaniu jednego prądu gaśniczego w celu schładzania butli z gazami, sprawdzeniu przy pomocy kamery termowizyjnej płaszcza butli acetylenowej, zbudowaniu zaopatrzenia wodnego w systemie przetłaczania, okresowej kontroli temperatury płaszcza butli przemieszczeniu części zawalonego dachu oraz oświetleniu terenu działań. Butle, które były schładzane w początkowej fazie działań zostały umieszczone w kanale garażu, który został wypełniony wodą w celu dalszego chłodzenia.

Spaleniu uległo wyposażenie garażu, opaleniu uległ samochód osobowy.

Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach mł. bryg. Ireneusz Pers, Z-ca Komendanta st. kpt. Arkadiusz Rakowski, Dowódca JRG st. kpt. Tomasz Daszkiewicz oraz oficer w dyspozycji Komendanta Powiatowego.

W działaniach ratowniczych brało udział 9 zastępów (39 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja i Pogotowie Energetyczne.

 

To może Cię także zainteresować:
Planowane wyłączenia energii elektrycznej 20-24.11
O bezpieczeństwie z młodzieżą z Pniew
97 urodziny Marii Witkowiak

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: szamotuly.psp.wlkp.pl / Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka Zdjęcia: asp. Michał Klimek, OSP Pniewy

Komentarze