VIII Rajd do Grobów w Lasach Kobylnickich

11.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#szkoła   #uczeń   #rajd   #pamięć   #historia   #obrzycko   

Blisko 150 uczniów wzięło udział w VIII Rajdzie do Grobów w Lasach Kobylnickich, który odbył się 6 października. Podczas marszu, tragiczną historię ofiar terroru III Rzeszy przybliżyła uczestnikom rajdu dr Aleksandra Kuligowska. Po dotarciu na miejsce powitano rekonstruktorów z wronieckiego stowarzyszenia „Historica”, zapalono znicze i wysłuchano pieśni „Cisza Wojska Polskiego – Śpij Kolego”. Nie zapomniano o wspólnej modlitwie i chwili zadumy.

 

Wizytę w miejscu pamięci podsumował słowami Jana Pawła II ks. Wojciech Waszkiel: „Pamięć ocala tożsamość i dopóty, dopóki będziemy pamiętać o grobach bohaterów, którzy przed nami walczyli o wolność i ojczyznę, dopóty będziemy się czuć związani z nimi”.

Do Szamotuł uczestnicy rajdu wrócili autobusami, gdzie powitano ich gorącą grochówką i smacznym ciastem. Pomysłodawcą Rajdu po raz kolejny było Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej koło w Szamotułach, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Szamotulski i Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły.

W rajdzie udział wzięli uczniowie:

- Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach,

- Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach,

- Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach,

- Szkoły Podstawowej w Otorowie,

- Szkoły Podstawowej w Pamiątkowie,

- Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach,

- Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach,

- X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

 

To może Cię także zainteresować:
Obrzycko: Kolędowanie na Rynku
Ewakuacja w Szkole Podstawowej w Bytyniu
Policja i Straż Miejska o "dwóch stronach sieci"

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiat-szamotuly.pl | foto: powiat-szamotuly.pl

Komentarze