Szamotuły na dwóch kółkach

25.09.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#sport   #rower   #szamotuły   

W czwartek 21 września w samo południe, przy dworcu PKP w Szamotułach odbyło się oficjalne otwarcie długo oczekiwanych stacji rowerowych.

 

To efekt projektu realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły przy wsparciu środków zewnętrznych. Stolica powiatu szamotulskiego jest trzecim miastem w Wielkopolsce, w którym powstały stacje rowerowe i zarazem jedynym z tak niskimi opłatami za korzystanie z dwóch kółek. Po jednorazowym zalogowaniu się do systemu na stronie www.szamotuly.bike każdy może bezpłatnie wypożyczyć rower na okres do 3 godzin. Po ich upływie należy uiścić opłatę w wysokości 10 zł, natomiast po upływie 12 godzin będzie naliczana kara w wysokości 200 zł.

Do dyspozycji mieszkańców, turystów i innych osób odwiedzających Szamotuły jest 50 rowerów zlokalizowanych w 5 stacjach na terenie miasta: Rynek, dworzec PKP, stadion sportowy, osiedle Kopernika, hala "Nałęcz". Z rowerów można bezpłatnie korzystać przez całą dobę. Przed upływem 3 godzin jazdy wystarczy oddać rower w którejś z pięciu stacji, a następnie wypożyczyć kolejny. Jeśli natomiast chcielibyśmy bezpłatnie korzystać z tego samego roweru, należy odczekać tylko 3 minuty od chwili jego zwrotu w stacji i można ponownie go wypożyczyć.

Inauguracji działania Szamotulskiego Roweru Miejskiego (taką nazwę nosi projekt) dokonał Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, który wypożyczył rower ze stacji przy dworcu, a następnie udał sie na Rynek, gdzie dokonał jego zwrotu (na tamtejszej stacji rowerowej) i wypożyczył kolejny rower, którym wrócił na dworzec. Miejskie dwa kółka przetestowali również radni.

Gratulując Burmistrzowi fantastycznej inicjatywy, Starosta Józef Kwaśniewicz zwracał również uwagę na technologię przyjazną środowisku, która zasila panel "wypożyczalni" jednośladów. Energii do działania dostarczają mu bowiem promienie słoneczne. Po projektach fotowoltaicznych, o których wspominał Starosta, jest to zatem kolejne przedsięwzięcie wykorzystujące odnawialne źródła energii.

 

To może Cię także zainteresować:
Planowane wyłączenia energii elektrycznej 12-15.12
Policja i Straż Miejska o "dwóch stronach sieci"
Młodzież poznała dzieła Fridy Kahlo

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: powiat-szamotuly.pl | foto: powiat-szamotuly.pl

Komentarze